0532 799 59 42
0262 333 00 88
İLETİŞİM
PETEK TEMİZLİĞİ
KOMBİ BAKIMININ FAYDALARI
YARARLI BİLGİLER
İZGAZ ACİL 187
FATURALARINIZI DÜŞÜRÜN
KALİSTO KOMBİ KART
DOĞALGAZ FİYATLARI
DEMİRDÖKÜM KOMBİ SERVİSİ
KLİMA SERVİSİ

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

FARKOM MÜHENDİSLİK

KOMBİ SERVİSİ

05327995942

02623330088

 Kombi Servisinde Güvenilir Adresiniz

Kocaeli Kombi Servisi hizmetinde uzman kadrosu ile İzmit  kombi servisi olarak kombi ile ilgili tüm sorunlarınızda sizlere yardımcı olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Geçmişten bu güne bilgi birikimimizle uzun yıllardır kombi servisi hizmeti veren firmamız, yaygın servis ağı, uzman ekibi ve % 100 garantili hizmetiyle Kocaeli'nin tüm illerinde kombi denildiğinde ilk akla gelen firmadır.
Her türlü kombi tamir, bakım ve servis ihtiyacınızda bizlere ulaşabilirsiniz.

 Kombi Servisi uzman kadromuzla kombileriniz için tüm gerekli hizmetleri vermekteyiz. Kombi bakımı, kombi montajı hizmetlerimizin yanı sıra tüm kombi ve markaları için yedek parçaları bulunuyor.

İzmit Kombi Servisi olarak  Kombi servisinde geçmişten bu güne bizi tercih eden müşterilerimize en kaliteli hizmeti vermekten mutluluk duyuyoruz. İzmit  Kombi servisi olarak en önemli ilkemiz müşteri memnuniyetidir. Sizlere %100 memnuniyet garantili  Kombi servisi hizmeti sunmaktan onur duyuyoruz.

 Kombi Servisinde Güvenilir Adresiniz

Kocaeli Kombi Servisi olarak uzman kadromuzla İzmit  kombi servisi olarak kombileriniz ile ilgili tüm sorunlarınızda sizlere yardımcı olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Geçmişten bu güne bilgi birikimimizle uzun yıllardır kombi servisi hizmeti veren firmamız, hızlı ve uzman ekibi ile % 100 garantili hizmetiyle Kocaeli'nin tüm illerinde kombi denildiğinde ilk akla gelen firmadır.
Her türlü kombi tamir, bakım ve servis ihtiyacınızda bizlere ulaşabilirsiniz.

İzmit  Kombi Servisi
Kocaeli  Kombi Servisi
Kartepe  Kombi Servisi
Gölcük  Kombi Servisi
Yuvacık  Kombi Servisi
Körfez  Kombi Servisi
Derince  Kombi Servisi
Karamürsel  Kombi Servisi


İzmit  Kombi Servisi

Kombilerinizin temizliğinden tamirine kadar her şeyi ile en güzel şekilde İzmit  Kombi Servisimiz ilgilenmektedir. Kombi bakımı düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Aksi taktirde bakımı gecikir ise daha fazla maliyetli bir hal alacaktır. Geçmişten bu güne güven ilişkisi ile siz değerli müşterilerimize en kaliteli hizmeti sunmaktan mutluluk duyuyoruz.  

İzmit  Kombi Servisi

İzmit  Kombi Servisi Kombi temizliğini yaparak filtrelerde yaşanabilecek tıkanma sorunlarını yok etmiş olacaktır. Ayrıca kombilerdeki su sızdırma, hava basınçları da kombi bakımıyla beraber çözülecek bir sorundur. Bu tarz arızalar önceden tespit edilip ileriki zamanlarda sorun yaratmaması için düzenli bakım yapılmalıdır.

İzmit  Kombi Bakımı

Her yıl düzenli olarak kombilerinizin genel bakımını İzmit  Kombi Servisine  yaptırırsanız hiçbir sorun yaşamayacaksınız. Böylece her daim kombi sistemlerinizi rahat bir şekilde kullanacaksınız, sıcak su ve ısıyı daima düzenli bir şekilde kullanabileceksiniz.

İzmit  Kombi Servisi ile kombilerinizin bakımını yaptırmadığınız sürece arızalar ile karşılaşabilirsiniz. Bunun için zamanında mutlaka kombilerinizin bakımını İzmit  Kombi servisine yaptırmanızı öneririz. Özellikle Kış aylarında kombileri yoğun kullandığımız için kış aylarında bakımına daha çok dikkat etmeliyiz.

İzmit  Kombi Tamiri

Kombinizde ortaya çıkan arızaları Kocaeli Kombi Servisi gibi İzgaz ve diğer gerekli tüm belgeleri olan servisler tarafından giderilmesi çok önemlidir. İşi bilen kişiler tarafından yapılan bakım her daim daha garantidir. Böylece en az sorun ve oldukça yüksek bir performansla çalışan bir kombiye sahip olacaksınız.


Doğalgaz ve kombi bakımını yılda en az bir kez yaptırmanız gerekmektedir. Kış gelmeden hem fatura olsun hem de ısınmak olsun sorun yaşamamanız için kombi bakımınızı yaptırmayı unutmamalısınız. Herhangi bir arızanın oluşmasını engellemek ve kışı rahat, cebinizi yakmayacak şekilde geçirmek için kombi bakımınızı uzmanlar tarafından yaptırınız.

Kış gelmeden kombi bakımı yaptırmanız daha çok öneriliyor. Kışın daha fazla kullandığımız kombiler bakımı yapılmadığı zaman hem arıza çıkarır hem de güzel ısıtmamasına rağmen çok fazla fatura gelir. Bu nedenle sonbahar aylarında ya da yaz başında kombi bakımı yapılması öneriliyor. Eğer kış olduğu halde kombi bakımı yaptırmadıysanız hala gecikmiş değilsiniz. Kombi bakımınızı hem kendiniz hem de eviniz için yaptırmalısınız.

Kombi bakımı yaptırarak enerjiden tasarruf ederken ve faturanızın cebinizi yakmamasını sağlarken hem de kombinizin ömrünü uzatmış oluyorsunuz. Her açıdan kombi bakımı yaptırmanız sizin için avantajlıdır.

KOMBİ BAKIMI NASIL YAPILIR

 • Sıcak su ve kaloriferlerinizin durumu kontrol edilir.
 • Kombiniz su sızdırıyor mu sızdırmıyor mu bakılır.
 • Kombinizin içi açılarak tozları pislikleri var mı kontrol edilir eğer ki toz varsa temizlenir.
 • Muhakkak brülör temizlenir.
 • Kombinin tüm bağlantıları kabloları ve boruları kontrol edilir.
 • Kombinin havalandırması bacası fanı temizlenir ve kontrol edilir.
 • Genişleme tankı kontrol edildikten sonra basınç ayarlanır.
 • Filtreler temizlenir.

KOMBİ BAKIMI YAPTIRMADIĞINIZ TAKDİRDE;

 • Kombinizin ömrü kısalır ve verim alamazsınız,
 • Her zamankinden çok daha fazla fatura ödersiniz ve sürekli arıza çıkacağından maddi açıdan sürekli zorlar.
 • Daha fazla doğalgaz tüketir ve ayarları bozulur.
 • Evleriniz yeteri kadar ısınmaz.

 

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

Bir çok insan zaman zaman kombilerinin kendi kendine çalışmayı durdurduğunu veya kaloriferlerinin yeteri kadar ısıtmadığını söyler. 50 dereceye ayarlı olan kombide kalorifer peteklerinin en fazla 35 olduğunu söyleyenler bile olabilir. Bunun en büyük nedenlerinden biri gerekli bakım ve temizliğin yapılmamasıdır.

 

Gerekli bakım yapılmadığı taktirde kombi ve kalorifer sistemi çalışma performansını düşürecektir. Özellikle kombiler gerçekten hassas bir cihazdır diyebiliriz. İçerisinde doğalgazı yakarak ısıttığı suyu tesisata dağıtan ve belli bir basıncı korumak zorunda olan kombi eskimeye başladığı zaman mutlaka sorunlar çıkartacaktır. Bunun önüne geçmek için her 6 ayda bir bakım yaptırmalısınız.

Kombi sisteminin bakımı son derece önemlidir. İçerisinde yüksek derece ısı ve basınç barındıran kombiniz belli aralıklarla bakımdan geçmelidir. Eğer bakımlar zamanında ve uzman bir firma tarafından yapılmaz ise su kaçağı ya da basınçta artma-azalma gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Bunların en yaygın örneği genel olarak su kaçaklarıdır. Eğer ki kombinizde bir su kaçağı varsa mutlaka basınç tankında bir problem yaşanmaktadır. Bunun yetkili servis ya da bu konuda uzman bir firma tarafından kontrol ettirilmesi gerekmektedir. Kısacası bu konuda biraz duyarlı olunmalıdır.

Eğer ki kalorifer ve kombi sisteminizin ömrünü uzatmak istiyorsanız temizlik ve bakımlarını iyi yaptırmalısınız. Bu sayede hem kullandığınız enerjinin karşılığını almış olursunuz hem de daha fazla performans sağlamış olursunuz. Kalorifer petek temizliği son derece önem verilmesi gereken bir konudur. Eğer yapılmadığı taktirde uzun vadede bir çok zarara yol açacaktır.

Peki petek temizliği nasıl yapılır ?

Sorusuna cevap verecek olursak en önemli noktanın pratik ve temiz bir çalışma olduğunun bilinmesidir. İnternet başında biraz vakit geçirdikten sonra bulunan bu konuda uzman firmalar aracılığı ile yada kombinizin yetkili firması aracılığı ile evinize gelecek olan ekip, kombi ve petek temizliğini yaklaşık 2 saat içerisinde gerçekleştirmiş olacaktır.

Eski zamanlarda peteklerin sökülerek yapıldığı bakım işlemleri şimdi ise çok daha kolaydır. Eve gelen ekip peteklerin içerisine bir ilaç koyarak kalorifer sisteminin içerisinde ki su ile birlikte dolaşım yapması sağlanır. Belli bir süre dolaşım sağlandıktan sonra, petek temizleme makinesi aracılığı ile peteklerdeki suyun tersine dönmesi sağlanır. Burada ki amaç ise suyun ters dönerek ilacın verdiği etki ile toz haline gelen kireç ve tortunun borunun iç yüzeyinden kazınmasını sağlamaktır. Bu sırada peteklerden birisine bağlanan makinenin kirli su haznesine de peteklerin içerisinde dolaşan kirli suyun dolması sağlanır. Bu sayede peteklerin içerisindeki tüm kirli su boşaltılarak tam anlamıyla bir temizlik sağlanır. Kalorifer sisteminin büyüklüğüne göre toplamda 1-2 saat süren bu işlem sayesinde kalorifer peteği temizliği tamamlanmış olur.

Kombi temizliği ise biraz daha farklı bir şekilde yapılmaktadır. Kombinin içerisinde bulunan yanma kazanı ilk olarak temizlenen bölgelerden birisidir. Daha sonrasında çakmak kısmı ve hemen ardından basınç tankı kontrol edilir. Aynı zamanda kombiye bağlanan vanalarda belli bir ayardan geçerler. Bu kontrollerin mutlaka yapılması gerekmektedir. Aksi halde uzun kullanımlar sonucunda bir yerlerden doğacak sıkıntılar başınızı ağrıtabilir.

Kombi ve kalorifer sistemi temizliği çok pahalı bir işlem olmayıp, belli aralıklarla mutlaka yapılması gereken bir işlemdir.

50 Soruda Kombi Hakkında Bilmek İstedikleriniz1. Kombi nedir?Konutun hem ısıtma hem de sıcak su gereksinimini karşılayan bir cihazdır. Bu nedenle kısaca Kombi (İngilizcede Combined/Birleşik) olarak adlandırılır. 2. Nasıl bir cihazdır? Hafiftir, ufaktır, duvara asılır ve bu nedenle az yer kaplar, kolay taşınabilir, sessizdir, kullanıcıya bağımsız ısınma konforu sağlar. 3. Kombi hangi malzemeden yapılır? Genel olarak Galvanizli çelik, DKP saç, bakır, alüminyum ve plastik parçalardan oluşur.4. Ne tür kipmanlara sahiptir? Isıtma sistemi için gereken pompa, genleşme tankı, termostat, kontrol panosu gibi zorunlu sistem ve emniyet ekipmanlarına sahiptir.  5. Kombi kullanmanın avantajları nelerdir? Bireysel ısınma özgürlüğü sağlar. Kullandığınız kadar yakar ve ödersiniz. Ayrıca  sıcak kullanım suyu konforu sağlar. Sıcak su için ayrı bir cihaz (şofben, termosifon, boyler v.s.) kullanmanıza gerek kalmaz.6. Daha çok küçük mekanlara mı uygundur?  Çok yakın bir geçmişe kadar küçük mekanlar için uygundu ancak son teknolojiler ve  kaskat uygulamalar ile daha fazla alan ısıtılabiliyor.7. Çalışma ilkesi nedir?  Kombi cihazları şofbenlerde olduğu gibi borulardan gelen suyun bir eşanjör vasıtasıyla ısıtılması ilkesi üzerine çalışırlar.8. Kombi ile güvende miyim? Kombilerde baca tepmesine ve çekmemesine, aşırı ısınmalara, alev sönmesine, donmaya  ve gaz kaçağına karşı TSE standartlarının ön gördüğü her türlü önlem ve tertibat alınmıştır. 9. Kombi alırken nelere dikkat  etmeliyim? Nasıl bir ürün alacağınız hakkında araştırma yapın. Isıtma sistemleri ile ilgili satış ve teşhir yapan bayileri gezin, broşür alın, teknik bilgi edinin.  Tavsiye edilen cihazın kapasitesinin yeterli gelip gelmeyeceğini öğrenin. Bilinen, geniş servis ağı olan ve güçlü firmaların ürünlerini tercih edin ve mutlaka TSE damgası arayın. Ayrıca kombi terchinde ilk maliyet değil, tüketim bedeli ve servis maliyetlerinin de önemli olduğu unutulmamalıdır.  10. Kombiler kaça ayrılır?  Kombiler çalışma prensibine göre bacalı, hermetik, baca fanlı (yarı hermetik)  olmak üzere üçe ayrılırlar.  Ateşleme sistemine göre pilot alevli ve elektronik ateşlemeli olmak üzere ikiye ayrılırlar.  Ayrıca son zamanlarda yoğuşmalı kombiler yeni bir kombi ürün grubu olarak ö plana çıkmaktadır.11. Kombileri birbirinden ayıran özellikler nelerdir Genelde kombi teknik özellikleri aynı olmasına rağmen son teknolojik gelişmeler ile dijital kontrol paneli, full alev modülasyonu, yoğuşma teknolojisi, ön karışım teknolojisi (yanma havası ayarı yapabilmesi),  arıza uyarı sistemi, dış hava sondası ve oda termostadı ile kullanım, aşırı soğuklarda donmaya karşı koruma, pompa sıkışmasına engel olma gibi ilave teknik özellikler ile kombiler birbirinden ayrılmaktadır.  12. Bacalı kombi ile hermetik kombi arasındaki fark nedir?  Bacalı kombilerde fan yoktur. Atık gaz, sıcaklığından dolayı genleşerek yükselir, tabii bir çekim ve baca vasıtasıyla dış ortama atılır. Bu nedenle bacalı kombi cihazları standartlara uygun yapılmış bir bina bacasına bağlanmalıdır. Aksi takdirde bacadan sızan atık gaz ortamdaki kişileri zehirler. Hermetik kombi ise fanlıdır. Atık gaz fan ile iç borudan dış ortama cebri olarak atılırken, dış borudan da yanma havasını yanma odasına çeker. Bu nedenle, hermetik kombi cihazlarının bina bacasına ihtiyacı yoktur, evin dış ortama açılabilen herhangi bir mekanına monte edilebilirler. Ortamdaki havayı tüketmezler ve baca çekiş problemi olmaması nedeniyle ortamdaki havayı kirletmezler.  13. Evim için hangi kombi çeşidini tercih etmeliyim? Binada standartlara uygun müstakil baca mevcut ise bacalı, baca standartlarına uygun olmayan bir baca var ise veya baca yok ise kesinlikle hermetik kombi tercih tmelisiniz. 14. Yoğuşmalı kombilerin özelliği nedir? En önemli özelliği az enerji tüketmesidir. Böylelikle de işletme maliyetini düşürür. Bu cihazlar duman gazı içindeki su buharını yoğuşturarak ve baca gazı sıcaklığını düşürerek ilave verim artışı ve enerji kazanırlar.  15. Maliyeti diğerlerine göre yüksek midir? Gerek cihaz fiyatlarının biraz yüksek olması, gerekse düşük sıcaklıkta çalışmasından dolayı daha fazla radyatör maliyeti getirdiğinden yoğuşmalı sistemlerde ilk yatırım maliyeti yüksektir. Ancak daha az enerji harcadıklarından işletme maliyeti düşer. En ideal kullanımı, düşük sıcaklıkta çalışması zorunlu olan (30-50 0C) yerden ısıtma sistemlerinde bu kombinin tercih edilmesidir.16. Evime kombi kurdurmak çok vaktimi alır mı?  Hayır almaz. Kalorifer tesisatı hazır ise kombi, çok kolaylıkla monte edilebilen bir cihazdır. 17. Kombiler yalnızca doğal gaz ile mi çalışır? Kombiler doğal gazın yanı sıra LPG ile de çalışır.  18. Kombileri açık alanlara mı monte etmek gerekir? Kombiler açık balkona ve dış duvarlara monte edilemezler. Kapalı balkon ve ev içine monte edilebilirler. Banyolara monte edilmeleri yasaktır. Monte edildikleri mekanın havalandırılması ile ilgili gaz kuruluşları tarafından konmuş birtakım kurallar ve şartnameler mevcuttur. 19. Kombiyi kurduğum balkonun camekanlı olması gerekli midir? Camekanlı veya plastik camla kapatılmış balkona kombi monte etmek mümkündür. Ancak gaz kuruluşu tarafından yeterli havalandırma şartları yinede aranmaktadır. 20. Kombilerin kapasiteleri nedir? 100-120 m2 daireler için 17-20 bin kcal/h kapasiteden başlayarak güçleri ısıtılan mahal alanına göre artmaktadır.  21. Kombinin ömrü ne kadardır? Kombilerin ürün ekonomik ömrü, Sanayi Bakanlığı tarafından 15 yıl olarak belirlenmiştir. 22. Evdeki herkes kombiyi çalıştırabilir mi? Kullanımı karmaşık mıdır?Kombilerin kullanımı çok basit olup, kullanımı normal ev cihazları (çamaşır veya bulaşık makinesi) kullanımı kadar kolaydır. 23. Kombim arızalandığında ne yapmalıyım? Kombiniz arızalandığı takdirde önce kullanma klavuzundaki arıza giderme yöntemlerini uygulamanız gerekir. Eğer arıza halen sürüyor ise kombinizi aldığınız firmanın en yakın yetkili servisine başvurmanız gerekmektedir. 24. İthal cihazlarla ilgili sorunları kime bildirmeliyim? İthal cihazlarla ilgili sorunlarınızı önce ürünü aldığınız firmaya bildirmelisiniz. Sorun çözülmüyor ise Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı il-ilçe hakem heyetlerini haberdar edebilirsiniz.  Bakanlık ve TSE ithal ürünlerin kalite ve yeterliliğini denetlemekle yükümlüdür. Yerli ve yabancı cihazlarla ilgili olan ve imalattan kaynaklanan sorunlarınız için TMMOB Makine Mühendisleri Odası veya Türk Standartlar Enstitüsü'ne (TSE) başvurunuz.  25. Sadece sıcak su kullanmak istediğimde ne yapmalıyım? Kombinizi yaz çalışma konumuna getirdiğinizde sadece kullanım sıcak suyu sağlarsınız.  26. Isınmanın en ekonomik yolu kombi midir? Kombi sistemleri bağımsız ısınma konforu sağlamaktadırlar. Kişiler istedikleri sürede istedikleri kadar ısınırlar. Merkezi ısınma sistemleri, özellikle 3-4 daireden fazla olan konutlarda,  yakıt ekonomisi açısından kombilerden daha avantajlıdır. Ancak kombideki bağımsız ısınma konforunu merkezi sistemlerde yakalayamazsınız.  27. Geceleri kombiyi nasıl bir ayarda tutmalıyım? Binanın dış hacminin soğumaması için, geceleri en düşük seviyede ısıtmak yeterli olacaktır. Kombimizi geceleri düşük bir derecede çalıştırmaz isek, kullanım saatlerinde kombiyi çalıştırdığımızda bina blokunun ısınması oldukça zaman alır. Ve enerji tüketimi büyük oranda artar.  28. Kombiyi 24 saat açık tutmak zararlı mıdır?  Kombinin 24 saat açık tutulmasında bir sakınca yoktur.   29. Kombi sürekli yakıldığı halde yeterli ısınma sağlanamıyorsa ne yapılmalıdır? Kombi sürekli açık tutulduğu halde ısınılamıyorsa, ya kombinin kapasitesi düşük seçilmiştir, ya evinizin izolasyonu kötüdür yada yapılan sistemle ilgili bir hata vardır. Radyatörler eksik veya  devir daim pompasının basıncı ve debisi düşük olabilir. Teknik servisin gelip kontrol etmesi gerekir.   30. Kombimi kısa süre için kapatıp tekrar açarsam daha fazla mı yakıt harcar? Evet. Örneğin; evin içerisinde 22 derecelik belli bir konfor ortamına ulaştık. Kombiyi kapattığımız zaman tekrar 22 dereceye ulaşmamız için daha fazla yakıt sarfiyatı gerekir. Bundan dolayı da kombiyi kapatmadan düşük seviyelerde kullanmak daha iyi olacaktır.  31. Kombimin sıcak su konumunda çalışması için en az ne kadar su gerekir? Ferroli kombiler 2,5 lt./dk. su debisi ve 0,25 bar su basıncında dahi sıcak su üretebilmektedir. 32. Kombi cihazını şofben gibi, sadece sıcak su kullanımına yönelik kullanabilir miyim? Böyle bir durumda ek bir radyatör ve radyatör bağlantısı gerekli midir? Kombi cihazınızı sadece sıcak su temin etmek amacıyla bir şofben gibi kullanabilirsiniz, ancak radyatör hattı kullanmayacaksanız, uygun bir uzunlukta by pass hattı gerekir. 33. Kombili bir evde, doğalgaz tasarrufu için kullanılmayan salonun radyatörlerini  kapatmak veya kısmak doğru mudur? Kombi sisteminde bir pompa yardımıyla devir daim söz konusudur. Devir daim pompasının sağlıklı çalışması için en az üç radyatörün çalışması önerilmektedir. Bazı odalar kapatılabilir ancak en az üç tane peteğin  çalışıyor olması gereklidir.  34. Bulunduğumuz yerde doğalgaz olmadığı için kombiyi tüpgazla çalıştırabilir miyiz? Çalıştırılabilir. Ancak en az iki tüp gereklidir. Ayni anda iki tüpgaz kullanmanızı sağlayacak özel tüp gaz kiti kullanılmalıdır. Ancak tüpgaz fiyatları doğalgaza oranla pahalı olduğu için tercih edilmemektedir.  35. Merkezi sistemden kombi sistemine dönüş yapıldığında var olan radyatörlerimi kullanabilir miyim? Kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce ihaza herhangi bir zarar gelmemesi için radyatörlerin iç temizliğinin yapılması ve tesisatın komple temizlenmesi gerekmektedir.  36. Kombi cihazının ortalama garanti süresi kaç yıldır? Kombilerde Garanti süresi minumum 2 yıldır. Bazı kombilerde 3 yıldır.  37. Kombimin bakımı için neler yapmalıyım? Her altı ayda bir yetkili servis çağrılarak tesisat filtrelerinin temizlenmesi ve bacalı kombilerde baca çekiş kontrolü ve temizliği gerekmektedir. 38. Kombi nerede satılır? Kombiler merkez  firmanın yetkili kıldığı ve sertifika verdiği yetkili satıcılarında satılır. 39. Evimdeki radyatör boruları tıkanırsa kombim bozulur mu? Hayır. Kombi bozulmaz. Sadece arızaya geçer ve çalışması durur. Tıkanıklık giderildikten sonra kombi çalışmaya devam eder.40. Kombinin ortalama ısı ayarı kaç derecede olmalıdır? Kombi ısı ayarı binanın izolasyon ve dizayn özellikleri, mevsimsel geçişler ve tesisat türleri gibi değişkenlere bağlı olarak değişmektedir. Isıtma sistemleri 90/70 oC' a göre dizayn edilmiştir.  Ancak bu değer en yüksek ısı kayıblarına göre seçildiğinden genelde 80 ila 55 oC arasında bir sıcaklık yeterli olmaktadır.  41. Kombinin bar ayarı sıfırlanırsa kombi çalışır mı? Kombi basıncı düşer ise kombi çalışmaz ve arızaya geçer.kombi ortalama basıncı en az 1 bar olmalıdır.  42. Kombinin su basıncı hangi seviyede tutulmalıdır? Kombi kalorifer tesisatı çalışma basıncı en az 1 bar olmalıdır. 43. Kombide yaz /kış konumu ne demektir? Kış konumunda kombi hem kalorifer tesisatını ısıtır hemde şofben görevi görür. Ya konumunda ise sadece şofben görevi görmektedir. Isıtılabilir. Özellikle dublex daireler için uygundur. Ancak kombi kapasitesinin iki daireyi ısıtacak güçte seçilmesi gerekmektedir. 45. Kombide garanti süresi nasıl ve ne zaman başlar? Kombide garanti süresi yetkili servisin cihazı devreye alması ile başlar. Yetkili servis tarafından devreye alınmadan kullanılan cihazlar garanti kapsamı dışında kalır.   46. Türkiye'ye ilk kombi ne zaman geldi? Türkiye'de ilk  kombi kullanımı 1988 yılında Ankara'da başlamıştır.    47. Türkiye'de kaç kişi kombi kullanıyor? Yeni doğalgaz gelen bölgeler hariç sadece İstanbul, İzmit, Ankara, Bursa ve Eskişehir'de kayıtlı 2,600,000 kombi kullanıcısı bulunmaktadır.  48. Kombi ile beraber oda termostadı kullanmalımıyım? Evet kullanmalısınız.  Oda termostadları evin ısısını daha hassasayarladıkları için özellikle kombili sistemlerde tavsiye edilmekte ve ekonomi sağlamaktadır.  49. Çift eşanjörlü kombimi yoksa tek eşanjörlü kombimi tercih etmeliyim? Tek eşanjörlü (birleşik eşanjör) kombilerde üç yollu vana gibi ilave ekipmanlar gerekmediği için arıza oranları düşmektedir. Eşanjör direkt alevle ısıtıldığı için verim yükselmektedir. Ayrıca tek eşanjörlü kombilerde pompa sıcak su alınması esnasında durduğundan pompa ömrü uzamaktadır.  50. Doğalgaza geçiş işlemleri nasıl yapılmaktadır? Apartmanda oturanlar için öncelikle apartman yönetim kurulunun doğal gaza geçiş konusunda en az %51 çoğunlukla karar alması gerekmektedir.Merkezi sistemle ısıtılan binalarda, doğal gaza geçişin merkezi mi, yoksa bireysel mi olacağı ise yine apartman yönetim kurulunun %51 çoğunluk kararı ile olur. Genelde şehir bazında abonelik işlemleri değişmekle beraber; şehrinizde bulunan gaz şirketinin (İGDAŞ'ın) yetki vermiş olduğu bayilerden birine giderek, proje ve etüt çalışması yaptırılır. Abonelik işlemi sırasında katılım payı ve güvence bedeli yatırılır. Projenizin gaz kuruluşu tarafından onaylanmasını takiben gaz açma için randevu alınır ve gaz açma işlemi gerçekleşir.50 Soruda Kombi Hakkında Bilmek İstedikleriniz1. Kombi nedir?Konutun hem ısıtma hem de sıcak su gereksinimini karşılayan bir cihazdır. Bu nedenle kısaca Kombi (İngilizcede Combined/Birleşik) olarak adlandırılır. 2. Nasıl bir cihazdır? Hafiftir, ufaktır, duvara asılır ve bu nedenle az yer kaplar, kolay taşınabilir, sessizdir, kullanıcıya bağımsız ısınma konforu sağlar. 3. Kombi hangi malzemeden yapılır? Genel olarak Galvanizli çelik, DKP saç, bakır, alüminyum ve plastik parçalardan oluşur.4. Ne tür kipmanlara sahiptir? Isıtma sistemi için gereken pompa, genleşme tankı, termostat, kontrol panosu gibi zorunlu sistem ve emniyet ekipmanlarına sahiptir.  5. Kombi kullanmanın avantajları nelerdir? Bireysel ısınma özgürlüğü sağlar. Kullandığınız kadar yakar ve ödersiniz. Ayrıca  sıcak kullanım suyu konforu sağlar. Sıcak su için ayrı bir cihaz (şofben, termosifon, boyler v.s.) kullanmanıza gerek kalmaz.6. Daha çok küçük mekanlara mı uygundur?  Çok yakın bir geçmişe kadar küçük mekanlar için uygundu ancak son teknolojiler ve  kaskat uygulamalar ile daha fazla alan ısıtılabiliyor.7. Çalışma ilkesi nedir?  Kombi cihazları şofbenlerde olduğu gibi borulardan gelen suyun bir eşanjör vasıtasıyla ısıtılması ilkesi üzerine çalışırlar.8. Kombi ile güvende miyim? Kombilerde baca tepmesine ve çekmemesine, aşırı ısınmalara, alev sönmesine, donmaya  ve gaz kaçağına karşı TSE standartlarının ön gördüğü her türlü önlem ve tertibat alınmıştır. 9. Kombi alırken nelere dikkat  etmeliyim? Nasıl bir ürün alacağınız hakkında araştırma yapın. Isıtma sistemleri ile ilgili satış ve teşhir yapan bayileri gezin, broşür alın, teknik bilgi edinin.  Tavsiye edilen cihazın kapasitesinin yeterli gelip gelmeyeceğini öğrenin. Bilinen, geniş servis ağı olan ve güçlü firmaların ürünlerini tercih edin ve mutlaka TSE damgası arayın. Ayrıca kombi terchinde ilk maliyet değil, tüketim bedeli ve servis maliyetlerinin de önemli olduğu unutulmamalıdır.  10. Kombiler kaça ayrılır?  Kombiler çalışma prensibine göre bacalı, hermetik, baca fanlı (yarı hermetik)  olmak üzere üçe ayrılırlar.  Ateşleme sistemine göre pilot alevli ve elektronik ateşlemeli olmak üzere ikiye ayrılırlar.  Ayrıca son zamanlarda yoğuşmalı kombiler yeni bir kombi ürün grubu olarak ö plana çıkmaktadır.11. Kombileri birbirinden ayıran özellikler nelerdir Genelde kombi teknik özellikleri aynı olmasına rağmen son teknolojik gelişmeler ile dijital kontrol paneli, full alev modülasyonu, yoğuşma teknolojisi, ön karışım teknolojisi (yanma havası ayarı yapabilmesi),  arıza uyarı sistemi, dış hava sondası ve oda termostadı ile kullanım, aşırı soğuklarda donmaya karşı koruma, pompa sıkışmasına engel olma gibi ilave teknik özellikler ile kombiler birbirinden ayrılmaktadır.  12. Bacalı kombi ile hermetik kombi arasındaki fark nedir?  Bacalı kombilerde fan yoktur. Atık gaz, sıcaklığından dolayı genleşerek yükselir, tabii bir çekim ve baca vasıtasıyla dış ortama atılır. Bu nedenle bacalı kombi cihazları standartlara uygun yapılmış bir bina bacasına bağlanmalıdır. Aksi takdirde bacadan sızan atık gaz ortamdaki kişileri zehirler. Hermetik kombi ise fanlıdır. Atık gaz fan ile iç borudan dış ortama cebri olarak atılırken, dış borudan da yanma havasını yanma odasına çeker. Bu nedenle, hermetik kombi cihazlarının bina bacasına ihtiyacı yoktur, evin dış ortama açılabilen herhangi bir mekanına monte edilebilirler. Ortamdaki havayı tüketmezler ve baca çekiş problemi olmaması nedeniyle ortamdaki havayı kirletmezler.  13. Evim için hangi kombi çeşidini tercih etmeliyim? Binada standartlara uygun müstakil baca mevcut ise bacalı, baca standartlarına uygun olmayan bir baca var ise veya baca yok ise kesinlikle hermetik kombi tercih tmelisiniz. 14. Yoğuşmalı kombilerin özelliği nedir? En önemli özelliği az enerji tüketmesidir. Böylelikle de işletme maliyetini düşürür. Bu cihazlar duman gazı içindeki su buharını yoğuşturarak ve baca gazı sıcaklığını düşürerek ilave verim artışı ve enerji kazanırlar.  15. Maliyeti diğerlerine göre yüksek midir? Gerek cihaz fiyatlarının biraz yüksek olması, gerekse düşük sıcaklıkta çalışmasından dolayı daha fazla radyatör maliyeti getirdiğinden yoğuşmalı sistemlerde ilk yatırım maliyeti yüksektir. Ancak daha az enerji harcadıklarından işletme maliyeti düşer. En ideal kullanımı, düşük sıcaklıkta çalışması zorunlu olan (30-50 0C) yerden ısıtma sistemlerinde bu kombinin tercih edilmesidir.16. Evime kombi kurdurmak çok vaktimi alır mı?  Hayır almaz. Kalorifer tesisatı hazır ise kombi, çok kolaylıkla monte edilebilen bir cihazdır. 17. Kombiler yalnızca doğal gaz ile mi çalışır? Kombiler doğal gazın yanı sıra LPG ile de çalışır.  18. Kombileri açık alanlara mı monte etmek gerekir? Kombiler açık balkona ve dış duvarlara monte edilemezler. Kapalı balkon ve ev içine monte edilebilirler. Banyolara monte edilmeleri yasaktır. Monte edildikleri mekanın havalandırılması ile ilgili gaz kuruluşları tarafından konmuş birtakım kurallar ve şartnameler mevcuttur. 19. Kombiyi kurduğum balkonun camekanlı olması gerekli midir? Camekanlı veya plastik camla kapatılmış balkona kombi monte etmek mümkündür. Ancak gaz kuruluşu tarafından yeterli havalandırma şartları yinede aranmaktadır. 20. Kombilerin kapasiteleri nedir? 100-120 m2 daireler için 17-20 bin kcal/h kapasiteden başlayarak güçleri ısıtılan mahal alanına göre artmaktadır.  21. Kombinin ömrü ne kadardır? Kombilerin ürün ekonomik ömrü, Sanayi Bakanlığı tarafından 15 yıl olarak belirlenmiştir. 22. Evdeki herkes kombiyi çalıştırabilir mi? Kullanımı karmaşık mıdır?Kombilerin kullanımı çok basit olup, kullanımı normal ev cihazları (çamaşır veya bulaşık makinesi) kullanımı kadar kolaydır. 23. Kombim arızalandığında ne yapmalıyım? Kombiniz arızalandığı takdirde önce kullanma klavuzundaki arıza giderme yöntemlerini uygulamanız gerekir. Eğer arıza halen sürüyor ise kombinizi aldığınız firmanın en yakın yetkili servisine başvurmanız gerekmektedir. 24. İthal cihazlarla ilgili sorunları kime bildirmeliyim? İthal cihazlarla ilgili sorunlarınızı önce ürünü aldığınız firmaya bildirmelisiniz. Sorun çözülmüyor ise Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı il-ilçe hakem heyetlerini haberdar edebilirsiniz.  Bakanlık ve TSE ithal ürünlerin kalite ve yeterliliğini denetlemekle yükümlüdür. Yerli ve yabancı cihazlarla ilgili olan ve imalattan kaynaklanan sorunlarınız için TMMOB Makine Mühendisleri Odası veya Türk Standartlar Enstitüsü'ne (TSE) başvurunuz.  25. Sadece sıcak su kullanmak istediğimde ne yapmalıyım? Kombinizi yaz çalışma konumuna getirdiğinizde sadece kullanım sıcak suyu sağlarsınız.  26. Isınmanın en ekonomik yolu kombi midir? Kombi sistemleri bağımsız ısınma konforu sağlamaktadırlar. Kişiler istedikleri sürede istedikleri kadar ısınırlar. Merkezi ısınma sistemleri, özellikle 3-4 daireden fazla olan konutlarda,  yakıt ekonomisi açısından kombilerden daha avantajlıdır. Ancak kombideki bağımsız ısınma konforunu merkezi sistemlerde yakalayamazsınız.  27. Geceleri kombiyi nasıl bir ayarda tutmalıyım? Binanın dış hacminin soğumaması için, geceleri en düşük seviyede ısıtmak yeterli olacaktır. Kombimizi geceleri düşük bir derecede çalıştırmaz isek, kullanım saatlerinde kombiyi çalıştırdığımızda bina blokunun ısınması oldukça zaman alır. Ve enerji tüketimi büyük oranda artar.  28. Kombiyi 24 saat açık tutmak zararlı mıdır?  Kombinin 24 saat açık tutulmasında bir sakınca yoktur.   29. Kombi sürekli yakıldığı halde yeterli ısınma sağlanamıyorsa ne yapılmalıdır? Kombi sürekli açık tutulduğu halde ısınılamıyorsa, ya kombinin kapasitesi düşük seçilmiştir, ya evinizin izolasyonu kötüdür yada yapılan sistemle ilgili bir hata vardır. Radyatörler eksik veya  devir daim pompasının basıncı ve debisi düşük olabilir. Teknik servisin gelip kontrol etmesi gerekir.   30. Kombimi kısa süre için kapatıp tekrar açarsam daha fazla mı yakıt harcar? Evet. Örneğin; evin içerisinde 22 derecelik belli bir konfor ortamına ulaştık. Kombiyi kapattığımız zaman tekrar 22 dereceye ulaşmamız için daha fazla yakıt sarfiyatı gerekir. Bundan dolayı da kombiyi kapatmadan düşük seviyelerde kullanmak daha iyi olacaktır.  31. Kombimin sıcak su konumunda çalışması için en az ne kadar su gerekir? Ferroli kombiler 2,5 lt./dk. su debisi ve 0,25 bar su basıncında dahi sıcak su üretebilmektedir. 32. Kombi cihazını şofben gibi, sadece sıcak su kullanımına yönelik kullanabilir miyim? Böyle bir durumda ek bir radyatör ve radyatör bağlantısı gerekli midir? Kombi cihazınızı sadece sıcak su temin etmek amacıyla bir şofben gibi kullanabilirsiniz, ancak radyatör hattı kullanmayacaksanız, uygun bir uzunlukta by pass hattı gerekir. 33. Kombili bir evde, doğalgaz tasarrufu için kullanılmayan salonun radyatörlerini  kapatmak veya kısmak doğru mudur? Kombi sisteminde bir pompa yardımıyla devir daim söz konusudur. Devir daim pompasının sağlıklı çalışması için en az üç radyatörün çalışması önerilmektedir. Bazı odalar kapatılabilir ancak en az üç tane peteğin  çalışıyor olması gereklidir.  34. Bulunduğumuz yerde doğalgaz olmadığı için kombiyi tüpgazla çalıştırabilir miyiz? Çalıştırılabilir. Ancak en az iki tüp gereklidir. Ayni anda iki tüpgaz kullanmanızı sağlayacak özel tüp gaz kiti kullanılmalıdır. Ancak tüpgaz fiyatları doğalgaza oranla pahalı olduğu için tercih edilmemektedir.  35. Merkezi sistemden kombi sistemine dönüş yapıldığında var olan radyatörlerimi kullanabilir miyim? Kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce ihaza herhangi bir zarar gelmemesi için radyatörlerin iç temizliğinin yapılması ve tesisatın komple temizlenmesi gerekmektedir.  36. Kombi cihazının ortalama garanti süresi kaç yıldır? Kombilerde Garanti süresi minumum 2 yıldır. Bazı kombilerde 3 yıldır.  37. Kombimin bakımı için neler yapmalıyım? Her altı ayda bir yetkili servis çağrılarak tesisat filtrelerinin temizlenmesi ve bacalı kombilerde baca çekiş kontrolü ve temizliği gerekmektedir. 38. Kombi nerede satılır? Kombiler merkez  firmanın yetkili kıldığı ve sertifika verdiği yetkili satıcılarında satılır. 39. Evimdeki radyatör boruları tıkanırsa kombim bozulur mu? Hayır. Kombi bozulmaz. Sadece arızaya geçer ve çalışması durur. Tıkanıklık giderildikten sonra kombi çalışmaya devam eder.40. Kombinin ortalama ısı ayarı kaç derecede olmalıdır? Kombi ısı ayarı binanın izolasyon ve dizayn özellikleri, mevsimsel geçişler ve tesisat türleri gibi değişkenlere bağlı olarak değişmektedir. Isıtma sistemleri 90/70 oC' a göre dizayn edilmiştir.  Ancak bu değer en yüksek ısı kayıblarına göre seçildiğinden genelde 80 ila 55 oC arasında bir sıcaklık yeterli olmaktadır.  41. Kombinin bar ayarı sıfırlanırsa kombi çalışır mı? Kombi basıncı düşer ise kombi çalışmaz ve arızaya geçer.kombi ortalama basıncı en az 1 bar olmalıdır.  42. Kombinin su basıncı hangi seviyede tutulmalıdır? Kombi kalorifer tesisatı çalışma basıncı en az 1 bar olmalıdır. 43. Kombide yaz /kış konumu ne demektir? Kış konumunda kombi hem kalorifer tesisatını ısıtır hemde şofben görevi görür. Ya konumunda ise sadece şofben görevi görmektedir. Isıtılabilir. Özellikle dublex daireler için uygundur. Ancak kombi kapasitesinin iki daireyi ısıtacak güçte seçilmesi gerekmektedir. 45. Kombide garanti süresi nasıl ve ne zaman başlar? Kombide garanti süresi yetkili servisin cihazı devreye alması ile başlar. Yetkili servis tarafından devreye alınmadan kullanılan cihazlar garanti kapsamı dışında kalır.   46. Türkiye'ye ilk kombi ne zaman geldi? Türkiye'de ilk  kombi kullanımı 1988 yılında Ankara'da başlamıştır.    47. Türkiye'de kaç kişi kombi kullanıyor? Yeni doğalgaz gelen bölgeler hariç sadece İstanbul, İzmit, Ankara, Bursa ve Eskişehir'de kayıtlı 2,600,000 kombi kullanıcısı bulunmaktadır.  48. Kombi ile beraber oda termostadı kullanmalımıyım? Evet kullanmalısınız.  Oda termostadları evin ısısını daha hassasayarladıkları için özellikle kombili sistemlerde tavsiye edilmekte ve ekonomi sağlamaktadır.  49. Çift eşanjörlü kombimi yoksa tek eşanjörlü kombimi tercih etmeliyim? Tek eşanjörlü (birleşik eşanjör) kombilerde üç yollu vana gibi ilave ekipmanlar gerekmediği için arıza oranları düşmektedir. Eşanjör direkt alevle ısıtıldığı için verim yükselmektedir. Ayrıca tek eşanjörlü kombilerde pompa sıcak su alınması esnasında durduğundan pompa ömrü uzamaktadır.  50. Doğalgaza geçiş işlemleri nasıl yapılmaktadır? Apartmanda oturanlar için öncelikle apartman yönetim kurulunun doğal gaza geçiş konusunda en az %51 çoğunlukla karar alması gerekmektedir.Merkezi sistemle ısıtılan binalarda, doğal gaza geçişin merkezi mi, yoksa bireysel mi olacağı ise yine apartman yönetim kurulunun %51 çoğunluk kararı ile olur. Genelde şehir bazında abonelik işlemleri değişmekle beraber; şehrinizde bulunan gaz şirketininii izgaz yetki vermiş olduğu firmalardan birine giderek, proje ve etüt çalışması yaptırılır. Abonelik işlemi sırasında katılım payı ve güvence bedeli yatırılır. Projenizin gaz kuruluşu tarafından onaylanmasını takiben gaz açma için randevu alınır ve gaz açma işlemi gerçekleşir.

 

bakim
gilan
kombi nedir?bilmedikllerimiz.
izmit protherm leopard
doğalgaz sobaları
SOBA SERVİSLERİİ
izmit demirdöküm kombi servisi
protherm leopard kombi servisi
D.GAZ FİYATLARI
kombi servisi verdiğimiz markalar
izmit Baymak komi servis
izgaz abonelik işlemleri
ilan

ombi Bakımı

 

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

Bir çok insan zaman zaman kombilerinin kendi kendine çalışmayı durdurduğunu veya kaloriferlerinin yeteri kadar ısıtmadığını söyler. 50 dereceye ayarlı olan kombide kalorifer peteklerinin en fazla 35 olduğunu idda edenler bile olabilir. Bunun en büyük nedenlerinden biri gerekli bakım ve temizliğin yapılmamasıdır.

 

Gerekli bakım yapılmadığı taktirde kombi ve kalorifer sistemi çalışma performansını düşürecektir. Özellikle kombiler gerçekten hassas bir cihazdır diyebiliriz. İçerisinde doğalgazı yakarak ısıttığı suyu tesisata dağıtan ve belli bir basıncı korumak zorunda olan kombi eskimeye başladığı zaman mutlaka sorunlar çıkartacaktır. Bunun önüne geçmek için her 6 ayda bir bakım yaptırmalısınız.

Kombi sisteminin bakımı son derece önemlidir. İçerisinde yüksek derece ısı ve basınç barındıran kombiniz belli aralıklarla bakımdan geçmelidir. Eğer geçmezse su kaçağı ya da basınçta artma-azalma gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Bunların en yaygın örneği genel olarak su kaçaklarıdır. Eğer ki kombinizde bir su kaçağı varsa mutlaka basınç tankında bir problem yaşanmaktadır. Bunun yetkili servis ya da bu konuda uzman bir firma tarafından kontrol ettirilmesi gerekmektedir. Kısacası bu konuda biraz duyarlı olunmalıdır.

Eğer ki kalorifer ve kombi sisteminizin ömrünü uzatmak istiyorsanız temizlik ve bakımlarını iyi yaptırmalısınız. Bu sayede hem kullandığınız enerjinin karşılığını almış olursunuz hem de daha fazla performans sağlamış olursunuz. Kalorifer petek temizliği son derece önem verilmesi gereken bir konudur. Eğer yapılmadığı taktirde uzun vadede bir çok zarara yol açacaktır.

Peki petek temizliği nasıl yapılır ?

Sorusuna cevap verecek olursak en önemli noktanın pratik ve temiz bir çalışma olduğunun bilinmesidir. İnternet başında biraz vakit geçirdikten sonra bulunan bu konuda uzman firmalar aracılığı ile yada kombinizin yetkili firması aracılığı ile evinize gelecek olan ekip, kombi ve petek temizliğini yaklaşık 2 saat içerisinde gerçekleştirmiş olacaktır.

Eski zamanlarda peteklerin sökülerek yapıldığı bakım işlemleri şimdi ise çok daha kolaydır. Eve gelen ekip peteklerin içerisine bir ilaç koyarak kalorifer sisteminin içerisinde ki su ile birlikte dolaşım yapması sağlanır. Belli bir süre dolaşım sağlandıktan sonra, petek temizleme makinesi aracılığı ile peteklerdeki suyun tersine dönmesi sağlanır. Burada ki amaç ise suyun ters dönerek ilacın verdiği etki ile toz haline gelen kireç ve tortunun borunun iç yüzeyinden kazınmasını sağlamaktır. Bu sırada peteklerden birisine bağlanan makinenin kirli su haznesine de peteklerin içerisinde dolaşan kirli suyun dolması sağlanır. Bu sayede peteklerin içerisindeki tüm kirli su boşaltılarak tam anlamıyla bir temizlik sağlanır. Kalorifer sisteminin büyüklüğüne göre toplamda 1-2 saat süren bu işlem sayesinde kalorifer peteği temizliği tamamlanmış olur.

Kombi temizliği ise biraz daha farklı bir şekilde yapılmaktadır. Kombinin içerisinde bulunan yanma kazanı ilk olarak temizlenen bölgelerden birisidir. Daha sonrasında çakmak kısmı ve hemen ardından basınç tankı kontrol edilir. Aynı zamanda kombiye bağlanan vanalarda belli bir ayardan geçerler. Bu kontrollerin mutlaka yapılması gerekmektedir. Aksi halde uzun kullanımlar sonucunda bir yerlerden doğacak sıkıntılar başınızı ağrıtabilir.

Kombi ve kalorifer sistemi temizliği çok pahalı bir işlem olmayıp, belli aralıklarla mutlaka yapılması gereken bir işlemdir.

50 Soruda Kombi Hakkında Bilmek İstedikleriniz1. Kombi nedir?Konutun hem ısıtma hem de sıcak su gereksinimini karşılayan bir cihazdır. Bu nedenle kısaca Kombi (İngilizcede Combined/Birleşik) olarak adlandırılır. 2. Nasıl bir cihazdır? Hafiftir, ufaktır, duvara asılır ve bu nedenle az yer kaplar, kolay taşınabilir, sessizdir, kullanıcıya bağımsız ısınma konforu sağlar. 3. Kombi hangi malzemeden yapılır? Genel olarak Galvanizli çelik, DKP saç, bakır, alüminyum ve plastik parçalardan oluşur.4. Ne tür kipmanlara sahiptir? Isıtma sistemi için gereken pompa, genleşme tankı, termostat, kontrol panosu gibi zorunlu sistem ve emniyet ekipmanlarına sahiptir.  5. Kombi kullanmanın avantajları nelerdir? Bireysel ısınma özgürlüğü sağlar. Kullandığınız kadar yakar ve ödersiniz. Ayrıca  sıcak kullanım suyu konforu sağlar. Sıcak su için ayrı bir cihaz (şofben, termosifon, boyler v.s.) kullanmanıza gerek kalmaz.6. Daha çok küçük mekanlara mı uygundur?  Çok yakın bir geçmişe kadar küçük mekanlar için uygundu ancak son teknolojiler ve  kaskat uygulamalar ile daha fazla alan ısıtılabiliyor.7. Çalışma ilkesi nedir?  Kombi cihazları şofbenlerde olduğu gibi borulardan gelen suyun bir eşanjör vasıtasıyla ısıtılması ilkesi üzerine çalışırlar.8. Kombi ile güvende miyim? Kombilerde baca tepmesine ve çekmemesine, aşırı ısınmalara, alev sönmesine, donmaya  ve gaz kaçağına karşı TSE standartlarının ön gördüğü her türlü önlem ve tertibat alınmıştır. 9. Kombi alırken nelere dikkat  etmeliyim? Nasıl bir ürün alacağınız hakkında araştırma yapın. Isıtma sistemleri ile ilgili satış ve teşhir yapan bayileri gezin, broşür alın, teknik bilgi edinin.  Tavsiye edilen cihazın kapasitesinin yeterli gelip gelmeyeceğini öğrenin. Bilinen, geniş servis ağı olan ve güçlü firmaların ürünlerini tercih edin ve mutlaka TSE damgası arayın. Ayrıca kombi terchinde ilk maliyet değil, tüketim bedeli ve servis maliyetlerinin de önemli olduğu unutulmamalıdır.  10. Kombiler kaça ayrılır?  Kombiler çalışma prensibine göre bacalı, hermetik, baca fanlı (yarı hermetik)  olmak üzere üçe ayrılırlar.  Ateşleme sistemine göre pilot alevli ve elektronik ateşlemeli olmak üzere ikiye ayrılırlar.  Ayrıca son zamanlarda yoğuşmalı kombiler yeni bir kombi ürün grubu olarak ö plana çıkmaktadır.11. Kombileri birbirinden ayıran özellikler nelerdir Genelde kombi teknik özellikleri aynı olmasına rağmen son teknolojik gelişmeler ile dijital kontrol paneli, full alev modülasyonu, yoğuşma teknolojisi, ön karışım teknolojisi (yanma havası ayarı yapabilmesi),  arıza uyarı sistemi, dış hava sondası ve oda termostadı ile kullanım, aşırı soğuklarda donmaya karşı koruma, pompa sıkışmasına engel olma gibi ilave teknik özellikler ile kombiler birbirinden ayrılmaktadır.  12. Bacalı kombi ile hermetik kombi arasındaki fark nedir?  Bacalı kombilerde fan yoktur. Atık gaz, sıcaklığından dolayı genleşerek yükselir, tabii bir çekim ve baca vasıtasıyla dış ortama atılır. Bu nedenle bacalı kombi cihazları standartlara uygun yapılmış bir bina bacasına bağlanmalıdır. Aksi takdirde bacadan sızan atık gaz ortamdaki kişileri zehirler. Hermetik kombi ise fanlıdır. Atık gaz fan ile iç borudan dış ortama cebri olarak atılırken, dış borudan da yanma havasını yanma odasına çeker. Bu nedenle, hermetik kombi cihazlarının bina bacasına ihtiyacı yoktur, evin dış ortama açılabilen herhangi bir mekanına monte edilebilirler. Ortamdaki havayı tüketmezler ve baca çekiş problemi olmaması nedeniyle ortamdaki havayı kirletmezler.  13. Evim için hangi kombi çeşidini tercih etmeliyim? Binada standartlara uygun müstakil baca mevcut ise bacalı, baca standartlarına uygun olmayan bir baca var ise veya baca yok ise kesinlikle hermetik kombi tercih tmelisiniz. 14. Yoğuşmalı kombilerin özelliği nedir? En önemli özelliği az enerji tüketmesidir. Böylelikle de işletme maliyetini düşürür. Bu cihazlar duman gazı içindeki su buharını yoğuşturarak ve baca gazı sıcaklığını düşürerek ilave verim artışı ve enerji kazanırlar.  15. Maliyeti diğerlerine göre yüksek midir? Gerek cihaz fiyatlarının biraz yüksek olması, gerekse düşük sıcaklıkta çalışmasından dolayı daha fazla radyatör maliyeti getirdiğinden yoğuşmalı sistemlerde ilk yatırım maliyeti yüksektir. Ancak daha az enerji harcadıklarından işletme maliyeti düşer. En ideal kullanımı, düşük sıcaklıkta çalışması zorunlu olan (30-50 0C) yerden ısıtma sistemlerinde bu kombinin tercih edilmesidir.16. Evime kombi kurdurmak çok vaktimi alır mı?  Hayır almaz. Kalorifer tesisatı hazır ise kombi, çok kolaylıkla monte edilebilen bir cihazdır. 17. Kombiler yalnızca doğal gaz ile mi çalışır? Kombiler doğal gazın yanı sıra LPG ile de çalışır.  18. Kombileri açık alanlara mı monte etmek gerekir? Kombiler açık balkona ve dış duvarlara monte edilemezler. Kapalı balkon ve ev içine monte edilebilirler. Banyolara monte edilmeleri yasaktır. Monte edildikleri mekanın havalandırılması ile ilgili gaz kuruluşları tarafından konmuş birtakım kurallar ve şartnameler mevcuttur. 19. Kombiyi kurduğum balkonun camekanlı olması gerekli midir? Camekanlı veya plastik camla kapatılmış balkona kombi monte etmek mümkündür. Ancak gaz kuruluşu tarafından yeterli havalandırma şartları yinede aranmaktadır. 20. Kombilerin kapasiteleri nedir? 100-120 m2 daireler için 17-20 bin kcal/h kapasiteden başlayarak güçleri ısıtılan mahal alanına göre artmaktadır.  21. Kombinin ömrü ne kadardır? Kombilerin ürün ekonomik ömrü, Sanayi Bakanlığı tarafından 15 yıl olarak belirlenmiştir. 22. Evdeki herkes kombiyi çalıştırabilir mi? Kullanımı karmaşık mıdır?Kombilerin kullanımı çok basit olup, kullanımı normal ev cihazları (çamaşır veya bulaşık makinesi) kullanımı kadar kolaydır. 23. Kombim arızalandığında ne yapmalıyım? Kombiniz arızalandığı takdirde önce kullanma klavuzundaki arıza giderme yöntemlerini uygulamanız gerekir. Eğer arıza halen sürüyor ise kombinizi aldığınız firmanın en yakın yetkili servisine başvurmanız gerekmektedir. 24. İthal cihazlarla ilgili sorunları kime bildirmeliyim? İthal cihazlarla ilgili sorunlarınızı önce ürünü aldığınız firmaya bildirmelisiniz. Sorun çözülmüyor ise Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı il-ilçe hakem heyetlerini haberdar edebilirsiniz.  Bakanlık ve TSE ithal ürünlerin kalite ve yeterliliğini denetlemekle yükümlüdür. Yerli ve yabancı cihazlarla ilgili olan ve imalattan kaynaklanan sorunlarınız için TMMOB Makine Mühendisleri Odası veya Türk Standartlar Enstitüsü'ne (TSE) başvurunuz.  25. Sadece sıcak su kullanmak istediğimde ne yapmalıyım? Kombinizi yaz çalışma konumuna getirdiğinizde sadece kullanım sıcak suyu sağlarsınız.  26. Isınmanın en ekonomik yolu kombi midir? Kombi sistemleri bağımsız ısınma konforu sağlamaktadırlar. Kişiler istedikleri sürede istedikleri kadar ısınırlar. Merkezi ısınma sistemleri, özellikle 3-4 daireden fazla olan konutlarda,  yakıt ekonomisi açısından kombilerden daha avantajlıdır. Ancak kombideki bağımsız ısınma konforunu merkezi sistemlerde yakalayamazsınız.  27. Geceleri kombiyi nasıl bir ayarda tutmalıyım? Binanın dış hacminin soğumaması için, geceleri en düşük seviyede ısıtmak yeterli olacaktır. Kombimizi geceleri düşük bir derecede çalıştırmaz isek, kullanım saatlerinde kombiyi çalıştırdığımızda bina blokunun ısınması oldukça zaman alır. Ve enerji tüketimi büyük oranda artar.  28. Kombiyi 24 saat açık tutmak zararlı mıdır?  Kombinin 24 saat açık tutulmasında bir sakınca yoktur.   29. Kombi sürekli yakıldığı halde yeterli ısınma sağlanamıyorsa ne yapılmalıdır? Kombi sürekli açık tutulduğu halde ısınılamıyorsa, ya kombinin kapasitesi düşük seçilmiştir, ya evinizin izolasyonu kötüdür yada yapılan sistemle ilgili bir hata vardır. Radyatörler eksik veya  devir daim pompasının basıncı ve debisi düşük olabilir. Teknik servisin gelip kontrol etmesi gerekir.   30. Kombimi kısa süre için kapatıp tekrar açarsam daha fazla mı yakıt harcar? Evet. Örneğin; evin içerisinde 22 derecelik belli bir konfor ortamına ulaştık. Kombiyi kapattığımız zaman tekrar 22 dereceye ulaşmamız için daha fazla yakıt sarfiyatı gerekir. Bundan dolayı da kombiyi kapatmadan düşük seviyelerde kullanmak daha iyi olacaktır.  31. Kombimin sıcak su konumunda çalışması için en az ne kadar su gerekir? Ferroli kombiler 2,5 lt./dk. su debisi ve 0,25 bar su basıncında dahi sıcak su üretebilmektedir. 32. Kombi cihazını şofben gibi, sadece sıcak su kullanımına yönelik kullanabilir miyim? Böyle bir durumda ek bir radyatör ve radyatör bağlantısı gerekli midir? Kombi cihazınızı sadece sıcak su temin etmek amacıyla bir şofben gibi kullanabilirsiniz, ancak radyatör hattı kullanmayacaksanız, uygun bir uzunlukta by pass hattı gerekir. 33. Kombili bir evde, doğalgaz tasarrufu için kullanılmayan salonun radyatörlerini  kapatmak veya kısmak doğru mudur? Kombi sisteminde bir pompa yardımıyla devir daim söz konusudur. Devir daim pompasının sağlıklı çalışması için en az üç radyatörün çalışması önerilmektedir. Bazı odalar kapatılabilir ancak en az üç tane peteğin  çalışıyor olması gereklidir.  34. Bulunduğumuz yerde doğalgaz olmadığı için kombiyi tüpgazla çalıştırabilir miyiz? Çalıştırılabilir. Ancak en az iki tüp gereklidir. Ayni anda iki tüpgaz kullanmanızı sağlayacak özel tüp gaz kiti kullanılmalıdır. Ancak tüpgaz fiyatları doğalgaza oranla pahalı olduğu için tercih edilmemektedir.  35. Merkezi sistemden kombi sistemine dönüş yapıldığında var olan radyatörlerimi kullanabilir miyim? Kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce ihaza herhangi bir zarar gelmemesi için radyatörlerin iç temizliğinin yapılması ve tesisatın komple temizlenmesi gerekmektedir.  36. Kombi cihazının ortalama garanti süresi kaç yıldır? Kombilerde Garanti süresi minumum 2 yıldır. Bazı kombilerde 3 yıldır.  37. Kombimin bakımı için neler yapmalıyım? Her altı ayda bir yetkili servis çağrılarak tesisat filtrelerinin temizlenmesi ve bacalı kombilerde baca çekiş kontrolü ve temizliği gerekmektedir. 38. Kombi nerede satılır? Kombiler merkez  firmanın yetkili kıldığı ve sertifika verdiği yetkili satıcılarında satılır. 39. Evimdeki radyatör boruları tıkanırsa kombim bozulur mu? Hayır. Kombi bozulmaz. Sadece arızaya geçer ve çalışması durur. Tıkanıklık giderildikten sonra kombi çalışmaya devam eder.40. Kombinin ortalama ısı ayarı kaç derecede olmalıdır? Kombi ısı ayarı binanın izolasyon ve dizayn özellikleri, mevsimsel geçişler ve tesisat türleri gibi değişkenlere bağlı olarak değişmektedir. Isıtma sistemleri 90/70 oC' a göre dizayn edilmiştir.  Ancak bu değer en yüksek ısı kayıblarına göre seçildiğinden genelde 80 ila 55 oC arasında bir sıcaklık yeterli olmaktadır.  41. Kombinin bar ayarı sıfırlanırsa kombi çalışır mı? Kombi basıncı düşer ise kombi çalışmaz ve arızaya geçer.kombi ortalama basıncı en az 1 bar olmalıdır.  42. Kombinin su basıncı hangi seviyede tutulmalıdır? Kombi kalorifer tesisatı çalışma basıncı en az 1 bar olmalıdır. 43. Kombide yaz /kış konumu ne demektir? Kış konumunda kombi hem kalorifer tesisatını ısıtır hemde şofben görevi görür. Ya konumunda ise sadece şofben görevi görmektedir. Isıtılabilir. Özellikle dublex daireler için uygundur. Ancak kombi kapasitesinin iki daireyi ısıtacak güçte seçilmesi gerekmektedir. 45. Kombide garanti süresi nasıl ve ne zaman başlar? Kombide garanti süresi yetkili servisin cihazı devreye alması ile başlar. Yetkili servis tarafından devreye alınmadan kullanılan cihazlar garanti kapsamı dışında kalır.   46. Türkiye'ye ilk kombi ne zaman geldi? Türkiye'de ilk  kombi kullanımı 1988 yılında Ankara'da başlamıştır.    47. Türkiye'de kaç kişi kombi kullanıyor? Yeni doğalgaz gelen bölgeler hariç sadece İstanbul, İzmit, Ankara, Bursa ve Eskişehir'de kayıtlı 2,600,000 kombi kullanıcısı bulunmaktadır.  48. Kombi ile beraber oda termostadı kullanmalımıyım? Evet kullanmalısınız.  Oda termostadları evin ısısını daha hassasayarladıkları için özellikle kombili sistemlerde tavsiye edilmekte ve ekonomi sağlamaktadır.  49. Çift eşanjörlü kombimi yoksa tek eşanjörlü kombimi tercih etmeliyim? Tek eşanjörlü (birleşik eşanjör) kombilerde üç yollu vana gibi ilave ekipmanlar gerekmediği için arıza oranları düşmektedir. Eşanjör direkt alevle ısıtıldığı için verim yükselmektedir. Ayrıca tek eşanjörlü kombilerde pompa sıcak su alınması esnasında durduğundan pompa ömrü uzamaktadır.  50. Doğalgaza geçiş işlemleri nasıl yapılmaktadır? Apartmanda oturanlar için öncelikle apartman yönetim kurulunun doğal gaza geçiş konusunda en az %51 çoğunlukla karar alması gerekmektedir.Merkezi sistemle ısıtılan binalarda, doğal gaza geçişin merkezi mi, yoksa bireysel mi olacağı ise yine apartman yönetim kurulunun %51 çoğunluk kararı ile olur. Genelde şehir bazında abonelik işlemleri değişmekle beraber; şehrinizde bulunan gaz şirketinin (İGDAŞ'ın) yetki vermiş olduğu bayilerden birine giderek, proje ve etüt çalışması yaptırılır. Abonelik işlemi sırasında katılım payı ve güvence bedeli yatırılır. Projenizin gaz kuruluşu tarafından onaylanmasını takiben gaz açma için randevu alınır ve gaz açma işlemi gerçekleşir.50 Soruda Kombi Hakkında Bilmek İstedikleriniz1. Kombi nedir?Konutun hem ısıtma hem de sıcak su gereksinimini karşılayan bir cihazdır. Bu nedenle kısaca Kombi (İngilizcede Combined/Birleşik) olarak adlandırılır. 2. Nasıl bir cihazdır? Hafiftir, ufaktır, duvara asılır ve bu nedenle az yer kaplar, kolay taşınabilir, sessizdir, kullanıcıya bağımsız ısınma konforu sağlar. 3. Kombi hangi malzemeden yapılır? Genel olarak Galvanizli çelik, DKP saç, bakır, alüminyum ve plastik parçalardan oluşur.4. Ne tür kipmanlara sahiptir? Isıtma sistemi için gereken pompa, genleşme tankı, termostat, kontrol panosu gibi zorunlu sistem ve emniyet ekipmanlarına sahiptir.  5. Kombi kullanmanın avantajları nelerdir? Bireysel ısınma özgürlüğü sağlar. Kullandığınız kadar yakar ve ödersiniz. Ayrıca  sıcak kullanım suyu konforu sağlar. Sıcak su için ayrı bir cihaz (şofben, termosifon, boyler v.s.) kullanmanıza gerek kalmaz.6. Daha çok küçük mekanlara mı uygundur?  Çok yakın bir geçmişe kadar küçük mekanlar için uygundu ancak son teknolojiler ve  kaskat uygulamalar ile daha fazla alan ısıtılabiliyor.7. Çalışma ilkesi nedir?  Kombi cihazları şofbenlerde olduğu gibi borulardan gelen suyun bir eşanjör vasıtasıyla ısıtılması ilkesi üzerine çalışırlar.8. Kombi ile güvende miyim? Kombilerde baca tepmesine ve çekmemesine, aşırı ısınmalara, alev sönmesine, donmaya  ve gaz kaçağına karşı TSE standartlarının ön gördüğü her türlü önlem ve tertibat alınmıştır. 9. Kombi alırken nelere dikkat  etmeliyim? Nasıl bir ürün alacağınız hakkında araştırma yapın. Isıtma sistemleri ile ilgili satış ve teşhir yapan bayileri gezin, broşür alın, teknik bilgi edinin.  Tavsiye edilen cihazın kapasitesinin yeterli gelip gelmeyeceğini öğrenin. Bilinen, geniş servis ağı olan ve güçlü firmaların ürünlerini tercih edin ve mutlaka TSE damgası arayın. Ayrıca kombi terchinde ilk maliyet değil, tüketim bedeli ve servis maliyetlerinin de önemli olduğu unutulmamalıdır.  10. Kombiler kaça ayrılır?  Kombiler çalışma prensibine göre bacalı, hermetik, baca fanlı (yarı hermetik)  olmak üzere üçe ayrılırlar.  Ateşleme sistemine göre pilot alevli ve elektronik ateşlemeli olmak üzere ikiye ayrılırlar.  Ayrıca son zamanlarda yoğuşmalı kombiler yeni bir kombi ürün grubu olarak ö plana çıkmaktadır.11. Kombileri birbirinden ayıran özellikler nelerdir Genelde kombi teknik özellikleri aynı olmasına rağmen son teknolojik gelişmeler ile dijital kontrol paneli, full alev modülasyonu, yoğuşma teknolojisi, ön karışım teknolojisi (yanma havası ayarı yapabilmesi),  arıza uyarı sistemi, dış hava sondası ve oda termostadı ile kullanım, aşırı soğuklarda donmaya karşı koruma, pompa sıkışmasına engel olma gibi ilave teknik özellikler ile kombiler birbirinden ayrılmaktadır.  12. Bacalı kombi ile hermetik kombi arasındaki fark nedir?  Bacalı kombilerde fan yoktur. Atık gaz, sıcaklığından dolayı genleşerek yükselir, tabii bir çekim ve baca vasıtasıyla dış ortama atılır. Bu nedenle bacalı kombi cihazları standartlara uygun yapılmış bir bina bacasına bağlanmalıdır. Aksi takdirde bacadan sızan atık gaz ortamdaki kişileri zehirler. Hermetik kombi ise fanlıdır. Atık gaz fan ile iç borudan dış ortama cebri olarak atılırken, dış borudan da yanma havasını yanma odasına çeker. Bu nedenle, hermetik kombi cihazlarının bina bacasına ihtiyacı yoktur, evin dış ortama açılabilen herhangi bir mekanına monte edilebilirler. Ortamdaki havayı tüketmezler ve baca çekiş problemi olmaması nedeniyle ortamdaki havayı kirletmezler.  13. Evim için hangi kombi çeşidini tercih etmeliyim? Binada standartlara uygun müstakil baca mevcut ise bacalı, baca standartlarına uygun olmayan bir baca var ise veya baca yok ise kesinlikle hermetik kombi tercih tmelisiniz. 14. Yoğuşmalı kombilerin özelliği nedir? En önemli özelliği az enerji tüketmesidir. Böylelikle de işletme maliyetini düşürür. Bu cihazlar duman gazı içindeki su buharını yoğuşturarak ve baca gazı sıcaklığını düşürerek ilave verim artışı ve enerji kazanırlar.  15. Maliyeti diğerlerine göre yüksek midir? Gerek cihaz fiyatlarının biraz yüksek olması, gerekse düşük sıcaklıkta çalışmasından dolayı daha fazla radyatör maliyeti getirdiğinden yoğuşmalı sistemlerde ilk yatırım maliyeti yüksektir. Ancak daha az enerji harcadıklarından işletme maliyeti düşer. En ideal kullanımı, düşük sıcaklıkta çalışması zorunlu olan (30-50 0C) yerden ısıtma sistemlerinde bu kombinin tercih edilmesidir.16. Evime kombi kurdurmak çok vaktimi alır mı?  Hayır almaz. Kalorifer tesisatı hazır ise kombi, çok kolaylıkla monte edilebilen bir cihazdır. 17. Kombiler yalnızca doğal gaz ile mi çalışır? Kombiler doğal gazın yanı sıra LPG ile de çalışır.  18. Kombileri açık alanlara mı monte etmek gerekir? Kombiler açık balkona ve dış duvarlara monte edilemezler. Kapalı balkon ve ev içine monte edilebilirler. Banyolara monte edilmeleri yasaktır. Monte edildikleri mekanın havalandırılması ile ilgili gaz kuruluşları tarafından konmuş birtakım kurallar ve şartnameler mevcuttur. 19. Kombiyi kurduğum balkonun camekanlı olması gerekli midir? Camekanlı veya plastik camla kapatılmış balkona kombi monte etmek mümkündür. Ancak gaz kuruluşu tarafından yeterli havalandırma şartları yinede aranmaktadır. 20. Kombilerin kapasiteleri nedir? 100-120 m2 daireler için 17-20 bin kcal/h kapasiteden başlayarak güçleri ısıtılan mahal alanına göre artmaktadır.  21. Kombinin ömrü ne kadardır? Kombilerin ürün ekonomik ömrü, Sanayi Bakanlığı tarafından 15 yıl olarak belirlenmiştir. 22. Evdeki herkes kombiyi çalıştırabilir mi? Kullanımı karmaşık mıdır?Kombilerin kullanımı çok basit olup, kullanımı normal ev cihazları (çamaşır veya bulaşık makinesi) kullanımı kadar kolaydır. 23. Kombim arızalandığında ne yapmalıyım? Kombiniz arızalandığı takdirde önce kullanma klavuzundaki arıza giderme yöntemlerini uygulamanız gerekir. Eğer arıza halen sürüyor ise kombinizi aldığınız firmanın en yakın yetkili servisine başvurmanız gerekmektedir. 24. İthal cihazlarla ilgili sorunları kime bildirmeliyim? İthal cihazlarla ilgili sorunlarınızı önce ürünü aldığınız firmaya bildirmelisiniz. Sorun çözülmüyor ise Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı il-ilçe hakem heyetlerini haberdar edebilirsiniz.  Bakanlık ve TSE ithal ürünlerin kalite ve yeterliliğini denetlemekle yükümlüdür. Yerli ve yabancı cihazlarla ilgili olan ve imalattan kaynaklanan sorunlarınız için TMMOB Makine Mühendisleri Odası veya Türk Standartlar Enstitüsü'ne (TSE) başvurunuz.  25. Sadece sıcak su kullanmak istediğimde ne yapmalıyım? Kombinizi yaz çalışma konumuna getirdiğinizde sadece kullanım sıcak suyu sağlarsınız.  26. Isınmanın en ekonomik yolu kombi midir? Kombi sistemleri bağımsız ısınma konforu sağlamaktadırlar. Kişiler istedikleri sürede istedikleri kadar ısınırlar. Merkezi ısınma sistemleri, özellikle 3-4 daireden fazla olan konutlarda,  yakıt ekonomisi açısından kombilerden daha avantajlıdır. Ancak kombideki bağımsız ısınma konforunu merkezi sistemlerde yakalayamazsınız.  27. Geceleri kombiyi nasıl bir ayarda tutmalıyım? Binanın dış hacminin soğumaması için, geceleri en düşük seviyede ısıtmak yeterli olacaktır. Kombimizi geceleri düşük bir derecede çalıştırmaz isek, kullanım saatlerinde kombiyi çalıştırdığımızda bina blokunun ısınması oldukça zaman alır. Ve enerji tüketimi büyük oranda artar.  28. Kombiyi 24 saat açık tutmak zararlı mıdır?  Kombinin 24 saat açık tutulmasında bir sakınca yoktur.   29. Kombi sürekli yakıldığı halde yeterli ısınma sağlanamıyorsa ne yapılmalıdır? Kombi sürekli açık tutulduğu halde ısınılamıyorsa, ya kombinin kapasitesi düşük seçilmiştir, ya evinizin izolasyonu kötüdür yada yapılan sistemle ilgili bir hata vardır. Radyatörler eksik veya  devir daim pompasının basıncı ve debisi düşük olabilir. Teknik servisin gelip kontrol etmesi gerekir.   30. Kombimi kısa süre için kapatıp tekrar açarsam daha fazla mı yakıt harcar? Evet. Örneğin; evin içerisinde 22 derecelik belli bir konfor ortamına ulaştık. Kombiyi kapattığımız zaman tekrar 22 dereceye ulaşmamız için daha fazla yakıt sarfiyatı gerekir. Bundan dolayı da kombiyi kapatmadan düşük seviyelerde kullanmak daha iyi olacaktır.  31. Kombimin sıcak su konumunda çalışması için en az ne kadar su gerekir? Ferroli kombiler 2,5 lt./dk. su debisi ve 0,25 bar su basıncında dahi sıcak su üretebilmektedir. 32. Kombi cihazını şofben gibi, sadece sıcak su kullanımına yönelik kullanabilir miyim? Böyle bir durumda ek bir radyatör ve radyatör bağlantısı gerekli midir? Kombi cihazınızı sadece sıcak su temin etmek amacıyla bir şofben gibi kullanabilirsiniz, ancak radyatör hattı kullanmayacaksanız, uygun bir uzunlukta by pass hattı gerekir. 33. Kombili bir evde, doğalgaz tasarrufu için kullanılmayan salonun radyatörlerini  kapatmak veya kısmak doğru mudur? Kombi sisteminde bir pompa yardımıyla devir daim söz konusudur. Devir daim pompasının sağlıklı çalışması için en az üç radyatörün çalışması önerilmektedir. Bazı odalar kapatılabilir ancak en az üç tane peteğin  çalışıyor olması gereklidir.  34. Bulunduğumuz yerde doğalgaz olmadığı için kombiyi tüpgazla çalıştırabilir miyiz? Çalıştırılabilir. Ancak en az iki tüp gereklidir. Ayni anda iki tüpgaz kullanmanızı sağlayacak özel tüp gaz kiti kullanılmalıdır. Ancak tüpgaz fiyatları doğalgaza oranla pahalı olduğu için tercih edilmemektedir.  35. Merkezi sistemden kombi sistemine dönüş yapıldığında var olan radyatörlerimi kullanabilir miyim? Kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce ihaza herhangi bir zarar gelmemesi için radyatörlerin iç temizliğinin yapılması ve tesisatın komple temizlenmesi gerekmektedir.  36. Kombi cihazının ortalama garanti süresi kaç yıldır? Kombilerde Garanti süresi minumum 2 yıldır. Bazı kombilerde 3 yıldır.  37. Kombimin bakımı için neler yapmalıyım? Her altı ayda bir yetkili servis çağrılarak tesisat filtrelerinin temizlenmesi ve bacalı kombilerde baca çekiş kontrolü ve temizliği gerekmektedir. 38. Kombi nerede satılır? Kombiler merkez  firmanın yetkili kıldığı ve sertifika verdiği yetkili satıcılarında satılır. 39. Evimdeki radyatör boruları tıkanırsa kombim bozulur mu? Hayır. Kombi bozulmaz. Sadece arızaya geçer ve çalışması durur. Tıkanıklık giderildikten sonra kombi çalışmaya devam eder.40. Kombinin ortalama ısı ayarı kaç derecede olmalıdır? Kombi ısı ayarı binanın izolasyon ve dizayn özellikleri, mevsimsel geçişler ve tesisat türleri gibi değişkenlere bağlı olarak değişmektedir. Isıtma sistemleri 90/70 oC' a göre dizayn edilmiştir.  Ancak bu değer en yüksek ısı kayıblarına göre seçildiğinden genelde 80 ila 55 oC arasında bir sıcaklık yeterli olmaktadır.  41. Kombinin bar ayarı sıfırlanırsa kombi çalışır mı? Kombi basıncı düşer ise kombi çalışmaz ve arızaya geçer.kombi ortalama basıncı en az 1 bar olmalıdır.  42. Kombinin su basıncı hangi seviyede tutulmalıdır? Kombi kalorifer tesisatı çalışma basıncı en az 1 bar olmalıdır. 43. Kombide yaz /kış konumu ne demektir? Kış konumunda kombi hem kalorifer tesisatını ısıtır hemde şofben görevi görür. Ya konumunda ise sadece şofben görevi görmektedir. Isıtılabilir. Özellikle dublex daireler için uygundur. Ancak kombi kapasitesinin iki daireyi ısıtacak güçte seçilmesi gerekmektedir. 45. Kombide garanti süresi nasıl ve ne zaman başlar? Kombide garanti süresi yetkili servisin cihazı devreye alması ile başlar. Yetkili servis tarafından devreye alınmadan kullanılan cihazlar garanti kapsamı dışında kalır.   46. Türkiye'ye ilk kombi ne zaman geldi? Türkiye'de ilk  kombi kullanımı 1988 yılında Ankara'da başlamıştır.    47. Türkiye'de kaç kişi kombi kullanıyor? Yeni doğalgaz gelen bölgeler hariç sadece İstanbul, İzmit, Ankara, Bursa ve Eskişehir'de kayıtlı 2,600,000 kombi kullanıcısı bulunmaktadır.  48. Kombi ile beraber oda termostadı kullanmalımıyım? Evet kullanmalısınız.  Oda termostadları evin ısısını daha hassasayarladıkları için özellikle kombili sistemlerde tavsiye edilmekte ve ekonomi sağlamaktadır.  49. Çift eşanjörlü kombimi yoksa tek eşanjörlü kombimi tercih etmeliyim? Tek eşanjörlü (birleşik eşanjör) kombilerde üç yollu vana gibi ilave ekipmanlar gerekmediği için arıza oranları düşmektedir. Eşanjör direkt alevle ısıtıldığı için verim yükselmektedir. Ayrıca tek eşanjörlü kombilerde pompa sıcak su alınması esnasında durduğundan pompa ömrü uzamaktadır.  50. Doğalgaza geçiş işlemleri nasıl yapılmaktadır? Apartmanda oturanlar için öncelikle apartman yönetim kurulunun doğal gaza geçiş konusunda en az %51 çoğunlukla karar alması gerekmektedir.Merkezi sistemle ısıtılan binalarda, doğal gaza geçişin merkezi mi, yoksa bireysel mi olacağı ise yine apartman yönetim kurulunun %51 çoğunluk kararı ile olur. Genelde şehir bazında abonelik işlemleri değişmekle beraber; şehrinizde bulunan gaz şirketininii izgaz yetki vermiş olduğu firmalardan birine giderek, proje ve etüt çalışması yaptırılır. Abonelik işlemi sırasında katılım payı ve güvence bedeli yatırılır. Projenizin gaz kuruluşu tarafından onaylanmasını takiben gaz açma için randevu alınır ve gaz açma işlemi gerçekleşir.

 

bakim
gilan
kombi nedir?bilmedikllerimiz.
izmit protherm leopard
doğalgaz sobaları
SOBA SERVİSLERİİ
izmit demirdöküm kombi servisi
protherm leopard kombi servisi
D.GAZ FİYATLARI
kombi servisi verdiğimiz markalar
izmit Baymak kombi servisi
izgaz abonelik işlemleri
ilan
 

KOMBİ NEDİR ?BİLMEDİKLERİMİZ
İZMİT PROTHERM LEOPARD
SOBA SERVİSLERİ
DEMİRDÖKÜM KOMBİ SERVİSİ
DOĞALGAZ FİYATLARI
Kombi Servisi Verdiğimiz Markalar
İZMİT BAYMAK KOMBİ SERVİSİ
İZGAZ ABONELİK İŞLEMLERİ
KOMBİ PETEK TEMİZLİĞİ
Kombi Hata Kodları