0532 799 59 42
0262 333 00 88
İLETİŞİM
PETEK TEMİZLİĞİ
KOMBİ BAKIMININ FAYDALARI
YARARLI BİLGİLER
İZGAZ ACİL 187
FATURALARINIZI DÜŞÜRÜN
KALİSTO KOMBİ KART
DOĞALGAZ FİYATLARI
DEMİRDÖKÜM KOMBİ SERVİSİ
KLİMA SERVİSİ

Bu Tehlikenin Farkında Değiliz.

Yapılan uyarılara rağmen ülke genelinde iki ay içinde ölümle sonuçlanan karbonmonoksit gazı zehirlenmelerinin yaşandığını anlatan Bozdemir, bacalar için alınması gereken tedbirleri şöyle sıraladı: 
"Türkiye´de her yıl binlerce kişi, bilinçsiz soba seçimi ve uygun olmayan yakma yöntemi yüzünden meydana gelen karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu hastanelik oluyor, yüzlercesi de hayatını kaybediyor. Böyle kötü sonuçlarla karşılaşmamak için baca temizliğini yaptırmayanlar, hemen yaptırmalı. Kömür kullananlar iki ayda bir, sıvı ve gaz gibi diğer yakıtları kullananlar ise en fazla 3 ayda bir bu temizliği yenilemelidir. Bacalar standartlara uygun yaptırılmalıdır. Baca gazlarının soğumasını azaltmak, baca tepmesini önlemek ve hava şartlarının etkisini azaltmak için bacalar mutlaka yalıtılmalıdır. Baca yüksekliği 3,5-5 metre aralığında olmalıdır. Mutlaka baca başlığı kullanılmalıdır. Bacalar çatıdan en az 1 metre daha yüksek olmalıdır. Bacalar kesinlikle yatak odalarından ve havalandırma boşluklarından geçirilmemelidir." 

Bozdemir, kömürlü soba alırken, TSE standartlarına uygunluğuna dikkat edilmesi ve kötü kömür kullanılmaması gerektiğini söyledi. 

Sobanın aşırı doldurulmamasının önemine değinen Bozdemir, aksi durumda sobanın duman yolunun daraldığını ve baca çekişinin zayıfladığını belirtti. 


KOMBİLERE DE DİKKAT !!!


Kömür sobalarının yanı sıra doğal gaz sobaları, kombi, şofben gibi doğal gaz ve LPG ile çalışan ısıtma cihazlarında da baca emniyetinin çok önemli olduğunu ifade eden Bozdemir, bu cihazlardaki baca bağlantılarının sürekli kontrol edilmesi gerektiğini ve yandığı ortamda havalandırma penceresi bulunmasının da şart olduğunu anlattı. 

Bozdemir, doğal gaz kullananların yetkisiz firmalara dönüşüm yaptırmaması gerektiğine dikkati çekerek, ucuz ve kalitesiz malzeme kullanan ve teknik yeterliliği olmayan kişilerin yaptığı tesisatların kesinlikle güvenli olmadığını bildirdi. 

Özellikle lodoslu havalarda yatmadan önce sobaya kesinlikle yeni yakıt konulmamasını ve bacaların standartlara uygun olmaması halinde soba yakılmaması gerektiğini dile getiren Bozdemir, "Ayrıca alacağınız her türlü ısıtma cihazının kalite belgesi bulunmalıdır. Alınacak cihazın kapasitesinin kullanılacak mekana uygunluğu da uzmanlarca incelenmelidir" diye konuştu.


 

KOMBİ NEDİR ?BİLMEDİKLERİMİZ
İZMİT PROTHERM LEOPARD
SOBA SERVİSLERİ
DEMİRDÖKÜM KOMBİ SERVİSİ
DOĞALGAZ FİYATLARI
Kombi Servisi Verdiğimiz Markalar
İZMİT BAYMAK KOMBİ SERVİSİ
İZGAZ ABONELİK İŞLEMLERİ
KOMBİ PETEK TEMİZLİĞİ
Kombi Hata Kodları